CNC - Baza wiedzy / FAQ

Znajdź wpis w FAQ, który Cię interesuje!

Co to jest obróbka konwencjonalna?

Jesteś tutaj:

Poprzez obróbkę konwencjonalną rozumie się rodzaj wytwarzania detali z wykorzystaniem obrabiarek, które nie mają na wyposażeniu sterowania komputerowego (CNC). Obrabiarki konwencjonalne mają bardzo długą historię i duży wpływ na rozwój przemysłu. W wielu firmach używa się je po dzień dzisiejszy, a duże grono producentów maszyn ma je w swojej ofercie razem z obrabiarkami CNC.  

Obróbka detalu z wykorzystaniem obrabiarki konwencjonalnej zaczyna się od przygotowania maszyny przez jej operatora, który uzbraja imak narzędziowy bądź wrzeciono maszyny w odpowiednie narzędzie oraz ustala i mocuje przedmiot obrabiany. Późniejsze sterowanie maszyny odbywa się ręcznie. Operator sam steruje osiami maszyny za pomocą korb z podziałką metryczną, dzięki której sprawdza położenie narzędzia względem przyjętego początku układu współrzędnych. Sprawowanie kontroli również spoczywa na operatorze, który zatrzymując maszynę sprawdza wymiary powstającego detalu za pomocą przyrządów pomiarowych (suwmiarka, mikrometr, średnicówka itp.) z rysunkiem wykonawczym danego przedmiotu. 

Powyższy opis czynności jest dowodem, że obróbka konwencjonalna jest bardziej pracochłonna i wymaga dużego doświadczenia i umiejętności pracownika, który ją przeprowadza. Obecnie stosowana jest przeważnie do wykonywania prostych detali oraz przygotowywania półfabrykatów, które następnie poddawane są obróbce na maszynach ze sterowaniem komputerowym CNC. 

Więcej informacji:  

Czy ten artykuł był pomocny?
0 out Of 5 Stars
5 Stars 0%
4 Stars 0%
3 Stars 0%
2 Stars 0%
1 Stars 0%
Jak możemy poprawić ten wpis?
Please submit the reason for your vote so that we can improve the article.
Poprzedni Co można robić na frezarce CNC?
Następny Co znaczy CNC?
← Wszystkie tematy