CNC - Baza wiedzy / FAQ

Znajdź wpis w FAQ, który Cię interesuje!

Dlaczego obróbka CNC, a nie konwencjonalna?

Jesteś tutaj:

Główną i najbardziej znaczącą różnicą w porównaniu obrabiarek konwencjonalnych i CNC jest ich sterowanie. Pierwszą grupą maszyn steruje człowiek, drugą zaś komputer, nadzorujący pracą zespołów maszyny odpowiadających za proces obróbki. W tabeli 1 przedstawiono główne i najbardziej znaczące różnice pomiędzy obrabiarkami konwencjonalnymi i CNC.  

Tabela 1. Porównanie obrabiarek CNC i konwencjonalnych.  

 Obrabiarki konwencjonalne Obrabiarki CNC 
    Dane wejściowe    Operator mając określoną technologię i rysunek wykonawczy obrabianego detalu ręcznie uzbraja  i ustawia maszynę wykonując określony przedmiot.    Maszyna programowana jest pod dany przedmiot na różne sposoby. Można wykorzystać m.in. programowanie ręczne wpisując dane wejściowe z klawiatury pulpitu sterującego lub automatyczne, wygrywając program wygenerowany w środowisku CAM i   przetransferowany przez pod procesor pod konkretną maszynę.   
    Sterowanie  Maszyna konwencjonalna wyposażona jest w rożnego rodzaju pokrętła (np. do sterowania osi), dźwignie (np. zmiany kierunku obrotu wrzeciona) oraz przyciski,  za pomocą których operator steruje maszyną.     Sterowanie maszyny CNC jak sama nazwa wskazuje (Computerized Numerical Control) odbywa się za pomocą komputera, który kontroluje i zarządza pracą maszyny. 
     Kontrola   Kontrola na obrabiarce konwencjonalnej wymaga od operatora wykonania ręcznych pomiarów wymiarowo-kształtowych uzyskanego wyrobu.   W obrabiarkach CNC sterownik podczas pracy otrzymuje ciągłe informacje zwrotne o pracy maszyny. Pozwala to na znaczące ułatwienie sprawowania kontroli nad powstawaniem detalu. Zwiększa się dzięki temu dokładność, powtarzalność oraz jakość wykonywanych wyrobów.  

Powyższe porównanie dowodzi jak wiele możliwości dają nam maszyny CNC. Ich komputerowe sterowanie i wiele innych udogodnień sprawiło, iż zaczęły one w szybkim tempie zastępować w przemyśle maszyny konwencjonalne. 

Więcej informacji:  

Czy ten artykuł był pomocny?
0 out Of 5 Stars
5 Stars 0%
4 Stars 0%
3 Stars 0%
2 Stars 0%
1 Stars 0%
Jak możemy poprawić ten wpis?
Please submit the reason for your vote so that we can improve the article.
Poprzedni Czy oferujecie usługi projektowania CAD?
Następny Ile kosztuje obróbka CNC?
← Wszystkie tematy